Kivel?: egyedül
Útvonal: Chamanna dal Stradin - Fuorcla Albana - Piz Julier ( le ugyanott)
Nehézsége: T4, nehéz alpesi jelzett út, szintkülönbség 1330 m (fel)
Idő: 02:40 (fel)
Jópár éve szemezek már evvel a heggyel, szó szerint körbemásztam már a szomszédságát, de eddig még nem jött el az ideje - mindig voltak magasabb, híresebb, mászástechnikailag nagyobb kihívást tartogató célok a környéken. Egy alpinistának nem nagyon tartogatnak érdemi célokat a Sankt Moritz nyugati szomszédságában levő hegyek: igazán nagy kihívást jelentő kompakt, nagy falak nincsenek, gleccsereik már rég apró, koszos maradványokká zsugorodtak, amelyeken inkább kellemetlenség felmenni, mint élvezet. De ennek ellenére sajátságos, egyéni arculatuk van. A 3000-es csúcsok éles gerincei nem mindenkinek járhatóak , de aki szereti a hosszú - és könnyen megközelíthető - túraútvonalakat, amelyek nem esnek a túl nehéz kategóriába, az megtalálja itt a számítását. A Piz Julier egyike az Albula Alpok legmagasabbjának, legszebbjének, markáns profilja ( Pontresina felől nézve) járhatatlannak tűnik. Kissé körbebogarászva a neten, meg mászókönyveket lapozgatva derül ki, hogy több út is vezet a csúcsra, relatíve könnyű mászóutak, meg a keleti gerinc még le is van jelezve - igaz, a legnehezebb turistaút kategóriáját súrolja (amolyan kijelzett belépőszintű mászóút).
Számomra a legegyszerűbb, ha autóval felmegyek a Julier-hágóhoz, és onnan indulok neki a hegynek. Ez az oldal nehezebb, kevésbé járt mint a Suvretta ( Silvaplana) felőli, de rövidebb is. Sőt, el sem kell mennem a hágónál lévő nagy parkolóig, mert a korai indulásnak köszönhetően sikerül megszereznem az utolsó helyet az autónak, pár méterre egy kis házikótól (Ch. dal Strain, 2161 m).
Csípős a reggel hidege itt fent, 2000 méteren. Nem kell biztatás, hogy nekilóduljak az út kezdetét jelző óriási kövekből álló morénahalomnak - el is keveredek benne kb. 5 perccel a start után... Az ezt követő kényelmes, füves kapaszkodó nem tart soká, kegyetlen emelkedő következik, csúszós porral borított apró, instabil kőzeten kínlódok felfele. Egy előnye van - miután tízpercnyi vádliszaggató kapaszkodás után visszanézek a fűlejtőbe enyhülő szakaszból, a parkoló autók apró ponttá zsugorodnak és az összeszűkülő völgy alján már csak keskeny csíkként kanyarog a Julier-hágó felé tartó aszfaltút.
Morénamezők, ameddig szem ellát. A kék-fehér-kék jelzés néha feltűnik, de inkább a domborzati jellegzetességek alapján lehet megtalálni ebben az óriási kőrengetegben. Keresd a füves hátakat, amelyek kiemelkednek alig láthatóan a barnás-vöröses egyhangúságból! Aztán feltorlódnak a kőmezők, meredekre, és keskeny vályúba szűkül az eddigi széles hegyhát.
Piz Polaschin (3013 m), egy nehéz háromezres a Julier-hágó fölött. |
A fény-árnyék határon van a Julier-hágó legmagasabb pontja. |
Jókora szintemelkedés-vesztés következik, itt már csak a kő meg a törmelék az úr. Felfedezek egy párost előttem, akik eléggé jó tempóban mennek - utolérnem őket csak közvetlen az Albana-nyereghez vezető durva terepen sikerül. Meglepetésemre egy egész pofás kis kunyhót találok a nyeregben, szükség esetén egész jól el lehet benne lenni akár pár napig is.
Na, innen kezdődik a tánc. Eddig tartott a morénamezők kényelmetlensége, innen már az éles, kisebb-nagyobb tornyokkal megtűzdelt sziklagerincet kell követni. Lustálkodom egyet a délelőtti meleg napsütésben, miközben figyelem az egyre nagyobb számban érkező csapatokat. Sokan jönnek a másik oldalról, Silvaplana felől, míg a Julier-hágó felől eddig csak én jöttem meg a páros. Azok is már messze járnak, nem telepedtek le a nyeregben, mint én.
A gerinc első része járóterep, az igazi nagy tornyokat nyugatról kerüli a jól járható, széles ösvény. Hamarosan elérem az első komolyabb kapaszkodót, itt egykettőre megelőzöm az egyik, sokfős csapatot. Megjelennek a beépített vasak, korlátok meg láncok itt-ott, de a szikla jól mászható, ezért ahol lehet, ott nem követem a járt utat.
A könnyű szakaszok |
A Piz Albana ( 3100 m), amely az Albana-nyereg fölött emelkedik, átellenben a Julier-el |
Az út mindvégig a nyugati oldalban - vagy a gerincélen -halad, a keleti rész függőlegesen hull a mélybe több száz métert, egész a hegy egyetlen, pusztuló gleccseréig. Egy ponton az eddigi járóterepes, könnyű gerinc megváltozik: mászni kell egyre többet, a lánc is ott van a veszélyesebb részeken , de sehol nincs annyi, hogy jajjdekönnyűnek tudnám mondani. Sőt, bizonyos szakaszoknál olyan érzésem van, hogy itt bizony még elfért volna. Nem olyan út, amely megengedi a bizonytalankodást, tétovázást. Ez az érzésem a későbbiekben még tovább erősödik, kifejezetten akkor, amikor visszafele ereszkedem a csúcsról.
Látványos, kitett, minden lépéssel egy új panoráma nyílik - egyike a legszebb turistautaknak ahol voltam. A "másika" az a Saas-völgyi Mischabelhütté-hez vezető útvonal, az azonban sokkal, de sokkal jobban meg van vasazva. (nézd meg még itt) . Ez itt egyre érdekesebb, egyre kitettebb, főként amint közel érek az előcsúcshoz.
Amelyet persze összetévesztek a főcsúccsal, és ennek tudatában nekiiramodok az első meredek, II-s falszakasznak, remélve, hogy épp a csúcson kötök ki. Ezért enyhén szólva meglepődök, amikor rájövök, hogy a főcsúcstól még legalább 10 percnyire lehetek, és a késéles gerinc, amelyre kerültem legalább 40 m szinttel van fennebb, mint az alant kanyargó út.
Na, lemászás. Szerencsére semmi komolyabb nem akad az utamba, és pár perc múlva újra a járt utat követem, amely ezúttal a keskeny gerincélen egyensúlyoz, megtámogatva egyfajta beépített korláttal is. Innen már csak egy ugrás a Piz Julier - vagy Piz Güglia, mert így hívják helyi nyelven - 3380 m magas csúcsa.
Időközben messze magam mögött hagyok minden csapatot, de amint a csúcsra pillantok, tudomásul vehetem, hogy nem én vagyok az első ez esetben. Öt perc múlva már ott állok a két öreg svájci mellett, a helyi köszönéssel üdvözölve őket. Egyik talán vezető ( nem beszélt csak németül, úgy meg én nem :-( ), a másik ellenben tud angolul, ezért eltársalgunk hegyi dolgokról bő félóráig - amikor is felér a páros, majd egy többtagú svájci csapat is. Aztán órára rá ömleni kezd a nép; nagyon népszerű hegy, mert mindenféle náció meg életkor felkínlódja magát rá.
Bő három órát töltök fent, ragyogó, felhőtlen időben, miközben egyre többen leszünk, dél körül már mintegy húsz ember élvezi a ragyogó időt, szétszóródva a kb. harmincméternyi hosszú csúcsgerincen. A kilátás pazar, és végre megpillanthatom teljes szépségükben a Bregaglia-völgy nagy gránithegyeit is. Aki tudja, hogy hol keresse az felfedezheti a Matterhorn-t, meg a Berner Oberland négyezreseit is.
Az előcsúcs, háttérben a San Murezzan ( Sankt Moritz)-tó |
A Bregaglia-völgy nagyjai: a Pizzo Cengalo (3369 m) és a Pizzo Badile (3305 m) |
Sziklagleccser a Piz Julier nyugati oldalában |
Ereszkednek le az öreg svájciak |
Dél van már, amikor összeszedem magam, és elindulok lefele. Rengeteg ember jön fel, még olyanokkal is találkozom, akik egy kutyát próbálnak felhurcolászni, spéci mellénnyel ellátva, amelyben egy fogó van, hogy a gazda "marokra" tudja kapni a nélkülözhetetlen ebállatot baj esetén. Nem tart soká, és ott vagyok az Albana-nyeregben újra. Rövid, kényelmes szieszta közben nézem a most már emberrel telített hegyet. Van aki még mindig fel, van aki le... Ismerős cinkossággal bólintunk egymásnak a párral, akikkel itt újra találkozom, pedig ők órákkal korábban indultak fentről. Most is hamarabb indulnak innen a Julier-hágó irányába, de újra utolérem őket , ezúttal véglegesen elbúcsúzva tőlük.
Újra elgabalyodok a morénamezőkön, de mivel a terep egyértelmű, egyszerűen toronyiránt lemegyek a völgy felé. A poros-köves rész még kellemetlenebb lefele, mint felfele, de más lehetőség nincs megkerülni, ezért nagyot lélegzem a megkönnyebbüléstől, amint túljutok rajta. Még tíz percnyi ereszkedés, és el is érem a parkolót.
Végszóként? Nagyon-nagyon ajánlott hegy, látványos és élménydús mászást kínál, a panoráma meg fantasztikusan szép róla. Csakis jó időben ajánlott, részben a látvány miatt, részben meg a turistaút jellege miatt. Ajánlatos a térkép, mert az alsó részek ritkás jelzései könnyen kellemetlen kitérőket eredményezhetnek.
Szép. Valóban érdekes lehet .. éppen eléggé légies hogy vonzza a komolyabb hegyikecskéket is ..
ReplyDeleteNo majd egyszer .. talán ..