Sok választásunk nincs a hétvégével kapcsolatban, mert az én reményeimet egykettőre keresztülhúzza az időjárás-előrejelzés.... bizonytalan, napos (is), de mennydörgős-istennyilás viharokkal tűzdelt lesz a péntek-szombat-vasárnap. Csak semmi többnapos viháncolás négyezer méter környékén... mi marad hát?
Yvonne ajánlata - Pointe Lachenal, egy kis, könnyű csúcs a négyezresek árnyékában, fantasztikusan szép környezetben - jól hangzik, talán még az égiek is kegyesek lesznek hozzánk; aszondja hogy: tiszta, napos és meleg idő péntek reggel, ez kitart délután kettőig, aztán pucolás a magas hegyekről, mert erős viharokra lehet számítani. Épp csak végigolvasom az időjárás-jelentést, aztán máris nekiesek az mászóutak leírásainak - mit lehet azon a kis bütykön csinálni?
Mint kiderült, nem is olyan sétadolog az, a teljes gerinc traverze alulról súrolja az AD kategóriát, és a leírások szerint elég sok mindenre lehet ott számítani: meredek hólejtők, sziklagerinc traverzálása, kötélereszkedés, falmászás, kuloár - hogyan is fér bele ez egy rövid, kétórás útba? majd meglátjuk.
A megközelítés anyagi szempontból egy csőd: az Aiguille Du Midi felvonója méregdrága, de annyira hiányzik már - mégha csak egy rövid, jelentéktelen is - magashegyi kiruccanás, hogy nem érdekel az a 60 € ( !!) , amelyet az oda-vissza jegyért kell fizetni. A fenébe is, sose voltam még az Alpoknak ezen a részén, legyen hát !
Naná, hogy fantasztikus ott fent ! Ott vagy 3800 méteren, körülötted, alattad hegyóriások fenségessége és gleccserek fagyott tengere.... percekig kell keresnem a mai nap célját, ott húzódik meg szerényen a Tacul keleti fala alatt. Na gyerünk hát !
A gleccseren szétszóródik a mászók tömege, az Aiguille du Midi déli falának vörösarany gránitján hangyaként nyüzsögnek a korán beszálló partik. A Lachenal-gerinc beszállását elérni mindössze félórányi sétába kerül a gleccseren, amelyen a hasadékokat nagyítóval kell még keresni, ilyenkor, szezon elején. 20-30 perc a negyvenfokos hólejtőn és el is érjük az első csúcsot ( Keleti-csúcs), innen könnyű séta a kezdetben havas, majd sziklás és kitett gerincen a második jelentősebb kiemelkedésig ( Középső-csúcs). Itt kezd a dolog érdekesebbé válni, mert elég kitett rész jön, aztán van egy 15 méteres kötélereszkedés, és - mert nagyon népszerű út ugyebár - itt bizony torlódik a forgalom. Várunk hát, közben meg a Tacul keleti falán fenyegetően egyensúlyozó szérakok rendszerét figyelem. Délelőtt 11 óra, rendszeres időközönként zúdulnak le a kisebb lavinák ezen a hatalmas függőgleccseren, látványosan szóródva szét a keleti fal kuloárjaiban, alattunk.
Az ereszkedés elemi, bár nem épp 15 méter....a két félkötél végén találom magamat, egy koszos-jeges kuloárban, ahonnan a traverz a biztonságosabb hólejtő irányába elég trükkös, és nem csak rólam van szó, ezért muszáj visszamásznom a kitett, 70foknyi jéglejtőn egy sziklabütyökig, ahonnan ismét tudunk tízméternyit ereszkedni. Na de megvan, és hamarosan ott állunk a gerinc legmagasabb pontja alatt, vagyis amely a főcsúcs. Na de még attól elválaszt ötvenméternyi mászás, a leírások szerint egy kuloár jellegű szakasz, legnehezebb része egy 4-es nehézségű mászás. A baj az, hogy mozog itt minden, a köveket összetartó jég az utóbbi napok kánikulájában eléggé kiolvadt, ezért muszáj a kompaktabb, de nehezebben mászható sziklarészeket keresni.
Jó kis mix, persze tradicionálisan biztosítható....lenne, ha lenne nálam mobil eszköz. De sebaj, ez egy élménymászás, nem nehéz, és elég pár hevedert rádobnom a bütykökre, megkönnyítendő a másodmászó munkáját. Itt is sorba kell állni, de fent a csúcson bőven van hely, elfér ott mindenki.
Szerencsém van a Midi felvonójánál, mert ott vannak a "denevéremberek" ; népszerű hely ez a "wingsuit"-ot viselő ( vanb ennek egyáltalán magyar neve? ) atléták körében. Van alkalmam hát fotózni, filmezni...meg irigykedni.
Visszatérve a gerincre: jó kis akklimatizációs mászás, meg kezdőknek még nagyon ajánlott, rövidsége meg ugyanakkor komplexitása miatt. Jah, meg ha már odamegy az ember, akkor érdemes több napot is beáldozni a környékre, érje meg az a 60 euró...
No comments:
Post a Comment